Co to jest fytoftoroza?
Fytoftoroza to jedna z najgroźniejszych chorób, jakie są spotykane na ogrodach. Za powstawanie tej choroby odpowiedzialny jest patogen grzybopodobny o nazwie phytophtora, najczęściej spotykany jest Phytophtora citricola.
Gatunki roślin, które atakuje fytoftoroza:
- krzewy i byliny (np. różaneczniki, azalie, wrzosy, lilaki, irgi, ostrokrzewy, powojniki, rozchodniki, lawendę, zawilce, bluszcz i róże),
- rośliny iglaste (głównie cyprysiki i żywotniki),
- rośliny użytkowe (np. borówka wysoka lub papryka).
Czym się objawia?
Na samym początku choroba atakuje system korzeniowy, przez co utrudnia roślinie pobieranie wody i składników pokarmowych. W wyniku tego następuje zahamowanie wzrostu, a także żółknięcie, zasychanie i wiednięcie liści oraz pędów.
Trudno jest wykryć chorobę dostatecznie wcześnie, ponieważ pierwsze zauważalne objawy pojawiają się dosyć późno, zwykle w okresie niedoboru wody (VII-VIII), dlatego dla porażonych roślin zwykle nie ma już ratunku.
Jak zwalczać?
Fytoftoroza zwykle rozprzestrzenia się szybko i atakuje sąsiednie rośliny, dlatego należy bardzo szybko reagować.
Silnie porażone rośliny należy natychmiast usunąć z ogrodu, natomiast resztę roślin należy opryskać preparatem Previcur Energy 840 SL. Przed posadzeniem innej rośliny w miejscu zakażonej rośliny, należy odkazić podłoże tym samym preparatem, którego używaliśmy do oprysku lub użyć SUBSTRAL-PROPLANT 722 SL, ponieważ w innym przypadku nowa roślina również zostanie porażona.
Jak zapobiegać?
- należy kupować rośliny u pewnego hodowcy, który dba o to, aby sadzonki były zdrowe;
- możemy wybierać gatunki, które są odporne na fytoftorozę (np. żywotnik wschodni „Aurea Nana”);
- nie powinniśmy moczyć liści podczas podlewania, tym bardziej nie wolno pozostawiać zastoisk wody w pobliżu roślin;
- należy profilaktycznie stosować Previcur Energy 840 SL lub SUBSTRAL-PROPLANT 722 SL.